Start Strzałka Blog Strzałka Pierwszy trening na siłowni zewnętrznej – od czego zacząć?

Pierwszy trening na siłowni zewnętrznej – od czego zacząć?

27 listopada 2023

Pierwsze ćwiczenia na siłowni zewnętrznej mogą stanowić wyzwanie, dlatego bardzo ważnym jest, aby odpowiednio przygotować się do pierwszego treningu – zarówno dla naszego zdrowia, jak i bezpieczeństwa. Odpowiednia rozgrzewka i zakup ubioru to tylko część z rzeczy jakie wiążą się z pierwszym treningiem na siłowni zewnętrznej.

Pierwszy trening na siłowni zewnętrznej, jak w przypadku wielu pierwszych razów, może mocno zapaść w pamięć szczególnie, jeśli źle się do niego przygotujemy. I choć siłownie zewnętrzne kojarzą się z lekkimi, niezobowiązującymi treningami, to – jak w przypadku każdej aktywności na świeżym powietrzu – odpowiednie przygotowanie do pierwszego treningu jest niezwykle istotne. Wszystko ma tu znaczenie – zarówno zakup odpowiedniego ubioru, jak i właściwa rozgrzewka, zapoznanie się z regulaminem siłowni oraz instrukcją obsługi urządzeń, a także wyznaczenie celów i charakteru treningu. 

Przygotowanie do pierwszego treningu na siłowni zewnętrznej

Jeśli chodzi o pierwszy trening na siłowni zewnętrznej, warto zacząć od określenia charakteru i celu ćwiczeń jakie planujemy wykonywać. Wiele zależy od naszej kondycji, możliwości, a przede wszystkim – oczekiwań. W zależności od tego czy chcemy np. zrzucić zbędne kilogramy, poprawić kondycję, nabrać więcej siły czy po prostu poćwiczyć dla zdrowia, postawimy na inne ćwiczenia, a co za tym idzie – nieco inaczej będziemy przygotowywać się do pierwszego treningu.

Duże znaczenie ma tutaj dieta oraz tryb życia jaki prowadzimy do tej pory – szczególnie, jeśli chcemy osiągnąć długofalowe efekty. Należy także dokładnie rozważyć swój stan zdrowiai ewentualne ograniczenia. Jeśli np. borykamy się z problemami z kręgosłupem, nie należy wykonywać ćwiczeń obciążających pleców.

Bardzo istotny jest również odpowiedni ubiór, zależny w dużej mierze od pogody panującej na zewnątrz. Najważniejszym jest jednak zakup ubrań wygodnych, funkcjonalnych, wykonanych z dobrej jakości materiałów – tutaj warto udać się do dobrego sklepu sportowego i skonsultować wybór z obsługą. Nadrzędną zasadą jest także ubranie się na trening na siłowni zewnętrznej w taki sposób, aby nie przegrzać się ani nie przeziębić, na co warto zwrócić uwagę szczególnie zimą. Tutaj przeczytasz więcej o tym jak ubrać się na trening na dworze w niskich temperaturach.

Pierwszy trening siłownia plenerowa

Bezpieczeństwo podczas pierwszych ćwiczeń na siłowni zewnętrznej 

Kolejną kwestią mającą duże znaczenie w kontekście właściwego przygotowania do pierwszego treningu na siłowni zewnętrznej jest jego bezpieczeństwo. Aby zadbać o bezpieczeństwo podczas pierwszego treningu na siłowni zewnętrznej musimy zapoznać się z jej regulaminem. Choć wydaje się to nużące, nie należy pomijać tego punktu – w regulaminie zawierają się bowiem zasady korzystania z udostępnionych sprzętów oraz ogólne reguły bezpieczeństwa.

Przed rozpoczęciem ćwiczeń należy także dokładnie zapoznać się z instrukcją obsługi poszczególnych urządzeń znajdujących się na siłowni zewnętrznej. Tylko w ten sposób zyskujemy gwarancję co do bezpieczeństwa użytkowania sprzętu, a w konsekwencji efektywności naszych ćwiczeń. Niewłaściwe użytkowanie maszyny podczas pierwszego treningu skutkuje powielaniem błędów podczas kolejnych ćwiczeń – znacznie ciężej potem zmienić złe nawyki ćwiczeniowe aniżeli od razu nauczyć się jak poprawnie korzystać z urządzeń siłowni zewnętrznych.

Zarówno w trakcie pierwszego treningu, jak i każdego kolejnego warto uważnie przyjrzeć się maszynom, na których chcemy ćwiczyć. Opady śniegu lub deszczu, lód czy chuligani, którzy dadzą radę każdemu sprzętowi, to tylko część przyczyn mogących doprowadzić do zranienia w trakcie treningu. Choć sprawdzone urządzenia siłowni zewnętrznej, takie jak te od Fit Park, są odporne na trudne warunki atmosferyczne, to wandalizmowi nie sprosta żaden sprzęt.

Wreszcie, bardzo istotna zarówno przed pierwszym, jak i każdym kolejnym treningiem, jest odpowiednia rozgrzewka. To jednak bardzo istotne, aby właśnie w trakcie pierwszego treningu dokładnie zaplanować, a przede wszystkim obserwować swoje ciało i jego reakcje. Dzięki temu możemy na kolejnych treningach lepiej zaplanować trening, długość trwania rozgrzewki i ćwiczenia, jakie w ramach tej części treningu wykonamy.

Siłownia plenerowa pierwszy trening

Fit Park to sprawdzony producent siłowni zewnętrznych, który oferuje realizacje na najwyższym poziomie. Zapoznaj się bliżej z ofertą siłowni zewnętrznych Fit Park, która jest niezwykle szeroka: urządzenia siłowni zewnętrznych, strefy street workout, urządzenia siłowni z USB, dla niepełnosprawnych, dla dzieci i wiele więcej.

Jakie urządzenia siłowni zewnętrznych na pierwszy trening?

Pierwszy trening na siłowni zewnętrznej powinniśmy dobrze rozplanować – nie warto, a wręcz nie powinno się używać wszystkich dostępnych urządzeń. Najlepiej skupić się na 5-6 maszynach i wykonać na nich ćwiczenia w trzech seriach i krótką przerwą.

Poniżej opisujemy kilka najpopularniejszych urządzeń siłowni zewnętrznych, które nadają się do pierwszego treningu wraz ze wskazówkami na temat tego jak ćwiczyć. Pamiętaj jednak o zapoznaniu się z dedykowaną instrukcją dołączoną do maszyny, a także porządnej rozgrzewce i stretchingu po zakończonych ćwiczeniach.

1. Wyciąg górny – maszyna umożliwiająca rozwinąć mięśnie grzbietu. Najlepiej wykonywać około 10-12 powtórzeń w trzech seriach. Niektóre z siłowni plenerowych posiadają podobne urządzenia do wyciskania w pozycji siedzącej, angażujące mięśnie klatki piersiowej, obręczy barkowej i ramion. 

2. Podciąganie na drążku – drążek to sprzęt, który wymaga nieco więcej zaangażowania. POdciąganie na drążku pomaga rozwinąć mięśnie pleców i wymaga odrobiny kondycji, dlatego takie ćwiczenie dedykuje się podczas pierwszego treningu osobom posiadającym nieco siły i kondycji. Na początek spróbuj powtórzyć ruch podciągnięcia się wychwytem przynajmniej 3 razy.

3. Orbitrek – to sprzęt aktywujący ruch barków, a także bioder, nóg i ramion. Trenując na orbitreku warto poświęcić temu przynajmniej 5 minut. 

4. Wahadło – wzmacnia mięśnie odpowiadające za stabilizację ciała i kondycję, do tego aktywizuje odcinek lędźwiowy kręgosłupa. Trenuj na urządzeniu od 3 do 4 minut. 

5. Rowerek stacjonarny – sprzęt służący do treningu rąk, nóg i mięśni brzucha, który imituje ruch wykonywany w trakcie jazdy rowerem. Ćwiczenie na rowerku dopełnia więc zamysł obwodowego treningu – warto poświęcić urządzeniu minimum 7-8 minut.

Pierwszy trening na siłowni zewnętrznej wymaga jak widać pewnych przygotowań. Tylko właściwe podejście do tematu da nam stuprocentową gwarancję bezpieczeństwa i efektywności treningu. Właściwy ubiór, rozgrzewka, zapoznanie się z regulaminem i instrukcją obsługi poszczególnych ćwiczeń usprawnią pierwszy trening i pomogą także wyrobić dobre nawyki, które będą pomocne w kolejnych treningach.

Dodaj komentarz

Zostaw komentarz. Uwaga, komentarze przed publikacją są moderowane przez Administratora.

Leave the field below empty!

NAJNOWSZE KOMENTARZE
Wspaniałe jest uczucie rozgrzania organizmu ćwiczeniami na mrozie. Na początku faktycznie jest trochę zimno, ale po kilku minutach to rewelacja.…
Bardzo fajny artykuł. Ludzie często bagatelizują znaczenie rozgrzewki bo myślą, że można pominąć ten etap bez konsekwencji. Dopiero jak dojdzie…
Takie siłownie w plenerze mogą się wydawać mniej efektywne niż zwykłe, ale znacznie przyjemniej na nich ćwiczyć. I faktycznie, odkąd…
ZOBACZ RÓWNIEŻ