Start Strzałka Blog Strzałka Ćwiczenia na orbitreku. Jak prawidłowo ćwiczyć na orbitreku?

Ćwiczenia na orbitreku. Jak prawidłowo ćwiczyć na orbitreku?

29 listopada 2023

Ćwiczenia na orbitreku to doskonała propozycja dla każdego, kto lubi zrównoważone treningi, pomagające zachować dobrą kondycję, rozbudować mięśnie ud, pośladków, brzucha czy ramion, a przede wszystkim ćwiczyć w sposób lekki i przyjemny.

Trening na orbitreku niesie za sobą szereg zalet – wiele zależy od tego jak wysoko postawimy sobie poprzeczkę. Orbitrek jest urządzeniem, które umożliwia zarówno cięższy, efektywny trening, jak i lekkie ćwiczenia kondycyjne. Podpowiadamy jak korzystać z orbitreka.

Co to jest orbitrek?

Orbitrek to jest nowoczesne urządzenie do ćwiczeń, które często występuje także pod nazwą rower eliptyczny oraz cross-trainer. Orbitrek łączy w sobie elementy steppera , roweru stacjonarnego oraz bieżni. Co więcej, urządzenie do ćwiczeń orbitrek nie zajmuje wiele miejsca – możemy na nim ćwiczyć na siłowni zewnętrznej, ale i w domu (choć wymaga to większej logistyki oraz generuje koszty).

Orbitrek często pokazuje nam dane takie tak pokonany dystans, czas, tętno czy ilość spalanych kalorii, jednak nie jest to wymagane do wykonywania efektywnego treningu.

Zanim jednak rozpoczniemy ćwiczenia na orbitreku należy dokładnie zapoznać się z instrukcją obsługi sprzętu. Wpływa to bezpośrednio na komfort użytkowania urządzenia, ale i bezpieczeństwo treningu.

Jak prawidłowo ćwiczyć na orbitreku?

Należy wyprostować plecy, wciągnąć brzuch, zgiąć lekko kolana oraz łokcie. Wzrok powinniśmy kierować przed siebie i nie pochylać się do przodu. Niezwykle ważnym jest także aby nie ściskać nadmiernie uchwytów urządzenia, ponieważ wpływa to negatywnie na pracę ramion. Odpowiednia technika treningu na orbitreku na siłowni zewnętrznej jest bardzo ważna dla ich prawidłowego efektu.

Orbitrek

Jeśli szukasz sprawdzonego producenta siłowni zewnętrznych, zapoznaj się lepiej z ofertą Fit Park. Projektujemy i montujemy wysokiej jakości siłownie zewnętrzne, siłownie dla niepełnosprawnych i z USB, strefy street workout oraz wiele więcej.

Etapy treningu na orbitreku

Etapy treningu na orbitreku są jasno określone – każdy trening na orbitreku na siłowni zewnętrznej powinien dzielić się odpowiednio na:

  • rozgrzewkę (przeczytaj więcej w artykule Rozgrzewka przed treningiem) – etap ten nierzadko jest zupełnie pomijany, co stanowi poważny błąd. Tylko wykonując odpowiednią rozgrzewkę przed treningiem na orbitreku ograniczymy do minimum ryzyko wystąpienia kontuzji i przygotujemy ciało do właściwego treningu. Ten etap powinien trwać ok. 5-10 minut i obejmować ćwiczenia rozciągające lub pierwsze, delikatne ruchy z wykorzystaniem orbitreku
  • trening właściwy na orbitreku – w tym etapie powoli zwiększamy wysiłek fizyczny, aby osiągnąć odpowiednie obciążenie. Warto dobrać opór w orbitreku w taki sposób, aby utrzymać stałą prędkość. Ta faza powinna trwać ok. 10-15 minut, choć jeśli poczujemy zmęczenie wcześniej, należy przerwać. Powinniśmy monitorować więc uważnie tętno i słuchać swojego ciała, a z czasem sukcesywnie, stopniowo wydłużać fazę stałej prędkości;
  • ćwiczenia rozluźniające, stretching – to ostatni etap jeśli chodzi o trening na orbitreku, powinien trwać ok. 5 minut. W tym czasie stopniowo zwalniamy i zmniejszamy opór, aby uspokoić pracę serca i schłodzić mięśnie. Nie należy bowiem przerywać treningu od razu, ale powoli aby organizm zdążył odpowiednio przygotować się do zakończenia wysiłku fizycznego.

Co możemy ćwiczyć na orbitreku?

Trening na orbitreku umożliwia trenowanie poszczególnych części ciała we własnym, zrównoważonym tempie. Na orbitreku możemy ćwiczyć zarówno dolne, jak i górne partie mięśniowe. Trening na orbitreku na siłowni plenerowej pozwala więc na wyćwiczenie mięśni ud, pośladków, brzucha, klatki piersiowej, pleców oraz ramion.

Ile minut dziennie trzeba ćwiczyć na orbitreku?

Aby trening na orbitreku był efektywny należy trenować 30 minut trzy razy w tygodniu. Należy jednak pamiętać, że wiele zależy od indywidualnych możliwości, a podstawą jest systematyczność. Z czasem możesz stopniowo wydłużać czas treningu bądź zwiększać jego częstotliwość.

Urządzenie siłowni zewnętrznych usb orbitrek

Zalety treningu na orbitreku

Jeśli chodzi o zalety treningu na orbitreku, lista jest naprawdę długa. Orbitrek przede wszystkim jest urządzeniem, które umożliwia wykonanie zróżnicowanego treningu – możemy wykonać wymagający trening cardio, jak i lekkie ćwiczenia kondycyjne. Ta uniwersalność jest jedną z największych zalet urządzenia.

Ćwiczenia na orbitreku na siłowni plenerowej poprawiają wydolność i wytrzymałość organizmu. Każda aktywność ruchowa na orbitreku zwiększa tętno i oddech oraz zwiększa przepływ tlenu i krwi w całym ciele, jednocześnie mobilizując duże grupy mięśni w sposób systematyczny i rytmiczny. Takie działanie przekłada się na poprawę funkcjonowania serca, oraz lepszą wydajność płuc i układu krążenia.

Orbitrek umożliwia dobry trening wzmacniający serce, płuca i mięśnie. Taka aktywność może z kolei pomóc w budowaniu wydolności i wytrzymałości całego organizmu.

Trening na orbitreku pozwala także spalić duże ilości kalorii. Według danych, osoby ważące około 56 kg, mogą w ciągu 30-minutowego treningu na orbitreku spalić aż 270 kalorii, gdzie w tym samym czasie osoby ważące około 84 kg mogą spalić nawet 400 kalorii. To ile schudniemy zależy więc bezpośrednio od różnicy spalonych kalorii do ilości kalorii, które spożywamy w diecie.

Ćwicząc na orbitreku mniej także obciążamy swoje stawy w porównaniu do klasycznego biegania czy przysiadów. Trening na orbitreku posiada tę zaletę, że stopy nie odrywają się od pedałów urządzenia, co przekłada się bezpośrednio na znaczne zmniejszenie przeciążeń.

Jak prawidłowo ćwiczyć na orbitreku żeby schudnąć?

Ćwiczenia odchudzające na orbitreku nie powinny trwać krócej niż 30 minut – według badań dopiero po 20 minutach organizm zaczyna spalać zgromadzone w postaci tłuszczu zapasy energii. Należy pamiętać o właściwym tętnie, które w trakcie treningu odchudzającego na orbitreku powinno wynosić 70-80 proc. HRmax.

Zapoznaj się bliżej z urządzeniem jakim jest orbitrek i rozpocznij treningi na orbitreku na dowolnej siłowni zewnętrznej w Twojej okolicy już dziś!

Dodaj komentarz

Zostaw komentarz. Uwaga, komentarze przed publikacją są moderowane przez Administratora.

Leave the field below empty!

NAJNOWSZE KOMENTARZE
Wspaniałe jest uczucie rozgrzania organizmu ćwiczeniami na mrozie. Na początku faktycznie jest trochę zimno, ale po kilku minutach to rewelacja.…
Bardzo fajny artykuł. Ludzie często bagatelizują znaczenie rozgrzewki bo myślą, że można pominąć ten etap bez konsekwencji. Dopiero jak dojdzie…
Takie siłownie w plenerze mogą się wydawać mniej efektywne niż zwykłe, ale znacznie przyjemniej na nich ćwiczyć. I faktycznie, odkąd…
ZOBACZ RÓWNIEŻ