Start Strzałka Blog Strzałka Jak ćwiczyć na wyciągu górnym?

Jak ćwiczyć na wyciągu górnym?

29 listopada 2023

To jak ćwiczyć na wyciągu górnym jest bardzo ważne, ponieważ tylko jego odpowiednie użytkowanie pozwala wzmocnić mięśnie barków, ramion i górnych partii pleców. Zastosowanie kilku wskazówek sprawi, że ćwiczenia na wyciągu górnym na siłowni zewnętrznej będą bezpieczne i maksymalnie efektywne.

Ogólne zasady tego jak ćwiczyć na wyciągu górnym są bardzo proste, pod warunkiem, że weźmiemy pod uwagę kilka czynników. Odpowiednie przygotowanie do ćwiczeń na wyciągu górnym gwarantuje nam nie tylko wydajny, ale i w pełni bezpieczny trening.

Co to jest wyciąg górny?

Wyciąg górny to jest urządzenie, którego zadaniem jest wzmocnienie mięśni barków, ramion i górnych partii pleców. Trening na wyciągu górnym na siłowni plenerowej poleca się szczególnie osobom, które cierpią na bóle pleców.

Wyciąg górny posiada ruchome siedzisko, i występuje w konfiguracji ze słupem.

Wyciąg trening

Fit Park to sprawdzony producent siłowni zewnętrznych, który oferuje realizacje na najwyższym poziomie. Zapoznaj się bliżej z ofertą siłowni zewnętrznych Fit Park, która jest niezwykle szeroka: urządzenia siłowni zewnętrznych, strefy street workout, urządzenia siłowni z USB, dla niepełnosprawnych, dla dzieci i wiele więcej.

Jak ćwiczyć na wyciągu górnym?

Schemat tego jak ćwiczyć na wyciągu górnym nie jest skomplikowany. Ćwiczenia na wyciągu górnym opierają się bowiem na ruchu przyciągania. Wystarczy usiąść na siedzisku i złapać rękoma za oba drążki, a następnie przyciągnąć je do siebie. W ostatnim kroku należy powrócić do pozycji wyjściowej. Brzmi prosto?

Choć samo ćwiczenie na wyciągu górnym na siłowni zewnętrznej nie należy do najtrudniejszych, należy pamiętać o odpowiedniej postawie oraz innych technicznych wskazówkach wpływających na poprawność wykonywanego ruchu.

Więc jak ćwiczyć na wyciągu górnym? Zaczynamy od przyjęcia odpowiedniej pozycji – to ważne, ponieważ siedzenie zbyt daleko od wyciągu będzie skutkowało ciągnięciem drążka z pozycji zbyt wysuniętej do tyłu. Po zajęciu miejsca na siedzisku wyciągu górnego, należy odpowiednio ściągnąć łopatki oraz wyprostować plecy. Tylko wówczas ćwiczenie będzie realnie wpływało na mięśnie barków i pleców. Następnie, chwytając za drążki wyciągu górnego, należy pamiętać o tym, aby uchwyt był stabilny i zdecydowany. To kwestia wpływająca bezpośrednio na bezpieczeństwo ćwiczeń. Po przyciągnięciu drążków do siebie powinieneś wytrzymać od 3 do 5 sekund, a powrót do pozycji wyjściowej musi być powolny. Pamiętaj także, aby Twoja siła nie koncentrowała się wyłącznie w rękach, ale w miarę możliwości rozkładała się także na plecy oraz klatkę piersiową. Należy także zadbać o to, aby nie bujać tułowiem w trakcie ruchu i za każdym razem poprawnie aktywować mięśnie najszersze grzbietu.

Wdrożenie wszystkich wskazówek jest bardzo ważne, aby Twój trening na wyciągu górnym na siłowni plenerowej był wydajny oraz bezpieczny. Systematyczność i determinacja pozwoli Ci wypracować najlepszą technikę ćwiczeń, jednak bardzo ważnym jest tutaj reguła małych kroków. Nie spiesz się i daj sobie czas na naukę. Jeśli dopiero zaczynasz ćwiczenia na wyciągu górnym, wystarczą 3-4 powtórzenia. Rozsądne podejście pozwoli Ci progresować na treningach, a przede wszystkim uchronić się przez kontuzją.

Wyciąg

Co daje trening na wyciągu górnym?

Trening na wyciągu górnym pozwala przede wszystkim na znaczne wzmocnienie wydajności ćwiczeń dzięki stałemu dotlenianiu. A o jakiej wydajności mowa? Ćwiczenia na wyciągu górnym to głównie wzmocnienie mięśni grzbietu, ramion oraz karku. Regularne ćwiczenia na wyciągu górnym gwarantują wzrost siły w tych partiach ciała oraz wsparcie stabilizacji prostej postawy. Właśnie dlatego trening na wyciągu jest polecany osobom, które borykają się z różnymi dolegliwościami kręgosłupa i pleców. Należy pamiętać, że wzmocnienie mięśni pleców znacznie odciąża kręgosłup. Dzięki temu występujący w tych okolicach ból może się zmniejszać. W obecnych czasach jest to bardzo ważne, ponieważ wiele osób, w tym nawet dzieci, prowadzi siedzący tryb życia. Wpływa to niekorzystnie zarówno na same plecy, ale i prowadzi do rozwoju wad postawy.

Trening na wyciągu górnym na siłowni plenerowej zwiększa również siłę rąk i pomaga rozwijać masę mięśniową. Co więcej, buduje oraz rzeźbi całą klatkę piersiową. Co więcej, jeśli wiesz jak ćwiczyć na wyciągu górnym, możesz liczyć na poprawę wydolności krążeniowo-oddechowej.

Unikaj nieprawidłowo wykonywanych ćwiczeń na wyciągu

Nieprawidłowo wykonywane ćwiczenie na wyciągu to przede wszystkim szereg niekorzystnych dla zdrowia i efektywności treningu skutków. Wykonując nieprawidłowo ćwiczenie na wyciągu znacznie słabiej angażujemy najszersze mięśnie grzbietu, a zbyt mocno bicepsy. Wówczas nasz trening traci na efektywności, a ponadto może prowadzić do powstawania kontuzji.

Złe wykonywanie treningu na wyciągu górnym grozi także pogłębieniem dolegliwości bólowych w okolicach pleców i karku, a nawet do rozwoju wad postawy.

Pamiętaj także o tym jak ważna, nawet w przypadku ćwiczeń na jednym urządzeniu, jest odpowiednia rozgrzewka przed treningiem. W przypadku ćwiczeń na wyciąg górnym, szczególnie ważne jest odpowiednie rozgrzanie górnych partii ciała, tj. pleców, ramion, barków i rąk.

Stosując nasze wskazówki wiesz już jak ćwiczyć na wyciągu górnym. Wykonując trening na wyciągu górnym warto zadbać o poprawną technikę. Dzięki temu Twój trening będzie w pełni efektywny, a wykonywany na świeżym powietrzu wpłynie dodatkowo na Twoją kondycję, samopoczucie i wydajność ćwiczeń.

Dodaj komentarz

Zostaw komentarz. Uwaga, komentarze przed publikacją są moderowane przez Administratora.

Leave the field below empty!

NAJNOWSZE KOMENTARZE
Wspaniałe jest uczucie rozgrzania organizmu ćwiczeniami na mrozie. Na początku faktycznie jest trochę zimno, ale po kilku minutach to rewelacja.…
Bardzo fajny artykuł. Ludzie często bagatelizują znaczenie rozgrzewki bo myślą, że można pominąć ten etap bez konsekwencji. Dopiero jak dojdzie…
Takie siłownie w plenerze mogą się wydawać mniej efektywne niż zwykłe, ale znacznie przyjemniej na nich ćwiczyć. I faktycznie, odkąd…
ZOBACZ RÓWNIEŻ