Start Strzałka Blog Strzałka Jakie są zalety ćwiczeń street workout? Czym jest street workout?

Jakie są zalety ćwiczeń street workout? Czym jest street workout?

27 listopada 2023

Zalety ćwiczeń street workout to przede wszystkim lepsza kondycja, samopoczucie i zdrowsza sylwetka. Wykorzystując ogólnodostępne strefy street workout możemy zadbać o swoje zdrowie i ciało używając nowoczesnych urządzeń.

Ćwiczenia street workout niosą za sobą wiele korzyści. Ten nowoczesny sposób treningu pozwala utrzymać dobrą kondycję, poprawić wytrzymałość i wysmuklić sylwetkę. Powstające coraz liczniej specjalne strefy street workout, zawierające dedykowane urządzenia street workout, umożliwiają zarówno lekki, jak i w pełni profesjonalny trening street workout. Zarówno na siłowniach zewnętrznych, jak i strefach street workout, korzystny, zdrowy i bardzo efektywny jest także trening zimą w niskich temperaturach.

Co to jest street workout?

Street workout to jest rodzaj ćwiczeń na świeżym powietrzu z wykorzystaniem ciężaru własnego ciała oraz dostępnych elementów miejskiej infrastruktury – barierek, ławek czy murków. Powstają także specjalne strefy street workout. Możemy tam wykonywać ćwiczenia na dedykowanym, bezpiecznym sprzęcie, takim jak drążki, drabinki czy specjalne poręcze.

Historia street workout sięga czasów starożytne Grecji, choć w naszej kulturze zakorzeniła się dopiero na początku XXI wieku, w wyniku propagowania zdrowego stylu życia, odpowiedniego odżywiania się i trzymania dobrej formy.

Co to jest kalistenika?

Kalistenika to jest rodzaj aktywności fizycznej bazujący na wykorzystaniu ciężaru własnego ciała. Do ćwiczeń z zakresu kalisteniki zalicza się przede wszystkim brzuszki, pompki czy przysiady. Klistenika jest dużą inspiracją dla powstania street workoutu. Dlatego bardzo często osoby uprawiające jeden z tych dwóch sportów włącza do treningu elementy ćwiczeń z drugiego. Kalistenika bardzo często łączona jest ze stretchingiem.

Street workout ćwiczenie

Fit Park to sprawdzony producent siłowni zewnętrznych, który oferuje realizacje na najwyższym poziomie. Zapoznaj się bliżej z ofertą siłowni zewnętrznych Fit Park, która jest niezwykle szeroka: urządzenia siłowni zewnętrznych, strefy street workout, urządzenia siłowni z USB, dla niepełnosprawnych, dla dzieci i wiele więcej.

Jakie są zalety street workout?

Jeśli chodzi o zalety street workout, należy wymienić przede wszystkim brak konieczności posiadania specjalistycznego sprzętu, ogólnodostępność stref street workout, możliwość wzmocnienia i rozbudowy mięśni, wzmocnienie stawów i więzadeł, poprawę równowagi i stabilizację ciała czy poprawę ogólnej kondycji.

Aby rozpocząć ćwiczenia street workout nie potrzebujemy specjalistycznego sprzętu. W celu rozpoczęcia swojej przygody z trenowaniem street workout wystarczą dobre chęci i najbardziej podstawowe ubranie sportowe. Choć jeśli mamy w planach uprawiać ten sport na poważnie warto zaopatrzyć się w odpowiednie rękawiczki, które zwiększą bezpieczeństwo treningu street workout. Mocny, pewny chwyt w przypadku wykonywania treningu street workout jest kluczowy. Szczególnie w przypadku wykonywania trudniejszych ćwiczeń na drabinkach czy poręczach.

Strefy street workoutogólnodostępne i bezpłatne – możemy z nich korzystać w dowolnym momencie dnia i nocy, i nie musimy za to płacić. Taki argument zachęca do rozpoczęcia przygody ze sportem jakim jest street workout. Możemy na własnej skórze, bez konieczności składania deklaracji, przetestować czy jest to sport dla nas zanim w pełni się zaangażujemy.

Trening street workout to także masa korzyści związanych ze zdrową, mocną i piękną sylwetką. Trenując street workout wzmacniamy i rozbudowujemy poszczególne partie mięśniowe, np. brzuch czy ręce. Automatycznie poprawiamy również naszą kondycję oraz wytrzymałość. Dodatkowo, ćwiczenia street workout poprawiają wydolność tlenową, wpływają korzystnie na umiejętność koncentracji oraz równowagę, poprawiają równowagę i stabilizację ciała. Pozwalają wzmocnić stawy i więzadła, a przede wszystkim wyprodukować potężną dawkę hormonów takich jak endorfiny wprawiające nas w lepsze samopoczucie przy jednoczesnej redukcji hormonów działających niekorzystnie na organizm, takich jak np. kortyzol, co w konsekwencji obniża poziom stresu.

Ćwiczenia street workout to specyficzny rodzaj ćwiczeń, który zmusza także do pracy nad samodyscypliną i wytrzymałością. Dzięki temu stajemy się bardziej konsekwentni i wytrzymali, co przekłada się nie tylko na ćwiczenia, ale również inne aspekty życia.

Podstawową wadą ćwiczeń street workout jest brak możliwości proporcjonalnego wytrenowania nóg. Ta partia ciała podczas treningu street workout nie jest angażowana w takim samym stopniu jak pozostałe. Dlatego warto pamiętać o wykonywaniu dodatkowych ćwiczeń na nogi tak, aby sylwetka budowała się równomiernie.

Urządzenia street workout

Urządzenia siłowni street workout

Urządzenia siłowni street workout to przede wszystkim drążki do podciągania się. Drążki wzmacniają górne partie pleców, barki oraz ramiona. Podobnie jak poręcze do street workout, na których dodatkowo możemy popracować nad dolnymi mięśniami brzucha oraz ramion.

Kolejnym typem urządzeń dostępnych na strefach street workout są kółka gimnastyczne oraz poprzeczki wymagające od użytkownika pokonywania trasy chwytając za kolejne elementy pozostając w tzw. zwisie.

Drabinki pionowe oraz drabinki poziome to urządzenia street workout, które pozwalają na trening partii ramion, barków i brzucha, a drabinki skośne umożliwiają ćwiczenia z włączeniem dodatkowo mięśni pleców.

Do popularnych sprzętów street workout należą również wszelkiego rodzaju ławeczki. Proste ławeczki z poręczami pomagają wykonywać tzw. „pompki na triceps”. Zaś ławeczki skośne umożliwiają rozbudowę mięśni brzucha poprzez brzuszki. Dolne mięśnie nóg oraz pośladki możemy ćwiczyć na boxach oraz schodkach.

Strefy street workout to miejsca dedykowane każdemu, kto pragnie rozbudować swoje mięśnie, poprawić kondycję i spróbować nowoczesnego, oryginalnego sportu. Street workout uczy samodyscypliny, a strefy street workout umożliwiają trening każdemu, w każdym wieku i o każdej porze. Dzięki temu rozpoczęcie tej sportowej przygody jest dziecinnie proste. Sprawdź jak wiele możesz zyskać wykorzystując kilka drabinek i ciężar własnego ciała. Na własnej skórze przekonaj się o potencjale, który znajduje się w Twoim własnym ciele!

Dodaj komentarz

Zostaw komentarz. Uwaga, komentarze przed publikacją są moderowane przez Administratora.

Leave the field below empty!

NAJNOWSZE KOMENTARZE
Wspaniałe jest uczucie rozgrzania organizmu ćwiczeniami na mrozie. Na początku faktycznie jest trochę zimno, ale po kilku minutach to rewelacja.…
Bardzo fajny artykuł. Ludzie często bagatelizują znaczenie rozgrzewki bo myślą, że można pominąć ten etap bez konsekwencji. Dopiero jak dojdzie…
Takie siłownie w plenerze mogą się wydawać mniej efektywne niż zwykłe, ale znacznie przyjemniej na nich ćwiczyć. I faktycznie, odkąd…
ZOBACZ RÓWNIEŻ