Start Strzałka Blog Strzałka Urządzenia do ćwiczeń aerobowych – jak ćwiczyć?

Urządzenia do ćwiczeń aerobowych – jak ćwiczyć?

28 listopada 2023

Ćwiczenia aerobowe na siłowni zewnętrznej umożliwiają pełen trening aerobowy, który poprawia kondycję, umożliwia zrzucenie zbędnych kilogramów i poprawia samopoczucie. Trening aerobowy nieco różni się od standardowych ćwiczeń na siłowni zewnętrznej, jednak oferuje naprawdę sporo korzyści.

Trening aerobowy na siłowni zewnętrznej to rozwiązanie dedykowane wszystkim osobom chcącym zrzucić zbędne kilogramy, które cenią sobie płynący z ćwiczeń dobry nastrój oraz aktywność na świeżym powietrzu. Znajdujące się na siłowniach zewnętrznych urządzenia do ćwiczeń aerobowych są łatwe w obsłudze, a trening aerobowy może wykonywać każdy – niezależnie od wieku, kondycji czy preferencji.

Co to są ćwiczenia aerobowe?

Ćwiczenia aerobowe to są ćwiczenia poprawiające kondycję, umożliwiające jednocześnie zgubienie zbędnych kilogramów. Nazwa jest związana z procesem tlenowym, w wyniku którego mięśnie produkują energię. Przyspieszony oddech determinuje szybszą pracę serca, a podniesione tętno przyspiesza metabolizm i umożliwia intensywniejsze spalanie związków tłuszczowych.

Co więcej, trening aerobowy jest mało obciążający i ma niewielki wpływ na centralny układ nerwowy, a więc mogą go wykonywać osoby o różnym poziomie sprawności i w różnym wieku.

Ćwiczenia areobowe

Jak zaplanować trening aerobowy?

Właściwe planowanie treningu aerobowego należy rozpocząć od ustalenia właściwej ilości ćwiczeń. Należy pamiętać, że odpowiednia długość ćwiczeń jest tu niezwykle istotna, ponieważ w pierwszej fazie treningu aerobowego spala się przede wszystkim glikogen, a więc magazynowane w organizmie węglowodany. Dopiero w drugiej fazie treningu, po około trzydziestu minutach, rozpoczyna się proces spalania tkanki tłuszczowej.

Należy pamiętać o kontroli maksymalnego tętna, które jest kluczowe dla treningu aerobowego. Treningi aerobowe powinno się bowiem wykonywać na ok 65% tętna maksymalnego.

Jakie są urządzenia do ćwiczeń aerobowych?

Najlepsze efekty przynoszą ćwiczenia aerobowe wykonywane na świeżym powietrzu, a więc ćwiczenia aerobowe na siłowni zewnętrznej. Poszczególne urządzenia dostępne w tych strefach rekreacji zewnętrznej umożliwiają pełen trening aerobowy.

Pierwsze urządzenie do ćwiczeń aerobowych to biegacz, który służy do treningu przede wszystkim dolnych partii ciała i składa się z ruchomych podstawek na nogi oraz specjalnej poprzeczki, która umożliwia utrzymanie tułowia w pozycji nieruchomej. Użytkownik musi naprzemiennie wysuwać lewą i prawą nogę w taki sposób, aby ćwiczenie jak najbardziej przypominało chód.

Bardzo podobnym urządzeniem do ćwiczeń aerobowych jest orbitrek, jednak w tym przypadku trenujemy już nie tylko dolne partie ciała, ale także ramiona i barki. Ćwiczenia polegają na naprzemiennym podnoszeniu i unoszeniu nóg znajdujących się na specjalnych stopniach. W tym przypadku możemy wspomagać się ramionami, poruszającymi uchwytami w przód i w tył.

Kolejnym świetnym ćwiczeniem, które wpływa na przyspieszenie spalania tkanki tłuszczowej oraz poprawę wydolności serca, jest rowerek. Użytkownik musi wykonywać te same ruchy nogami jak w przypadku jazdy na tradycyjnym rowerze. Takie ćwiczenie aerobowe pozwala zadbać o odpowiednią pracę stawów kolanowych oraz biodrowych.

Często wybieranym urządzeniem do ćwiczeń aerobowych są także stepper, wahadło oraz twister. Wszystkie powyższe urządzenia dobrze wpływają na nasze stawy biodrowe, a przy regularnym korzystaniu – także na kondycję i dobre samopoczucie.

Ćwiczenia aerobowe

Jeśli szukasz sprawdzonego producenta siłowni zewnętrznych, zapoznaj się lepiej z ofertą Fit Park. Projektujemy i montujemy wysokiej jakości siłownie zewnętrzne, siłownie dla niepełnosprawnych i z USB, strefy street workout oraz wiele więcej.

Jak wykonać trening aerobowy?

Aby wykonać trening aerobowy we właściwy sposób, należy odpowiednio się do tego przygotować. Musimy wiedzieć, że ćwiczenia aerobowe dzielą się na dwie części. Pierwsza z nich zakłada spalanie jedynie glikogenu, czyli znajdujących się w organizmie węglowodanów; dopiero w drugim etapie spalana jest tkanka tłuszczowa.

Aby trening aerobowy przyniósł zadowalające rezultaty w postaci utraty zbędnych kilogramów powinien trwać przynajmniej 40, a najlepiej 50 minut. Jak już wspomnieliśmy – spalanie tkanki tłuszczowej rozpoczyna się dopiero po 30 minutach od chwili, gdy rozpocznie się ćwiczenia aerobowe. Wiele osób, nie rozumiejąc istoty treningu aerobowego, popełnia masę błędów – chcemy schudnąć jak najszybciej, dlatego najczęściej ćwiczymy krótko i intensywnie. Jest to jednak nieprawidłowe podejście – trening aerobowy zakłada dość spokojne tempo wykonywania ćwiczeń, a tętno powinno utrzymywać się na poziomie 60-65 proc. swoich możliwości.

Zalety ćwiczeń aerobowych

Ćwiczenia aerobowe zostały opracowane, by zadbać nie tyle o siłę, ale o kondycję, a także ogólne samopoczucie. To ważne, ponieważ korzyści dla ciała to jedno, a świeża, wypoczęta głowa i dobry nastrój to dodatkowe, równie ważne i działające jako świetny motywator do kolejnych treningów zalety ćwiczeń aerobowych.

Ćwiczenia aerobowe można wykonywać w domu i na dworze. Przykłady można łatwo przytoczyć – oprócz treningu na siłowni zewnętrznej mogą to być chociażby jazda na klasycznym rowerze albo na urządzeniu stacjonarnym. Zatem trening aerobowy można wykonywać zawsze i nie da się wymigać od tego, np. z powodu złej pogody.

W czasie lekkich treningów aerobowych zarówno stawy, jak i mięśnie nie będą poddane mocnemu obciążeniu, zatem nie trzeba obawiać się żadnych kontuzji czy urazów.

Warto również podkreślić, że już po kilku lekkich treningach aerobowych można poczuć pozytywne efekty ćwiczeń. Przede wszystkim odczuwa się przypływ energii życiowej, jak i znaczną poprawę samopoczucia. Po miesiącu można już zauważyć ubytek tkanki tłuszczowej, a wskazania wagi powinny ucieszyć każdego.

Ćwiczenia aerobowe to doskonała alternatywa dla innych aktywności fizycznych, które mają na celu przede wszystkim poprawę kondycji i zrzucenie zbędnych kilogramów, takich jak np. trening cardio. Wykonaj swój trening aerobowy na siłowni zewnętrznej i sprawdź jakie to proste!

Dodaj komentarz

Zostaw komentarz. Uwaga, komentarze przed publikacją są moderowane przez Administratora.

Leave the field below empty!

NAJNOWSZE KOMENTARZE
Wspaniałe jest uczucie rozgrzania organizmu ćwiczeniami na mrozie. Na początku faktycznie jest trochę zimno, ale po kilku minutach to rewelacja.…
Bardzo fajny artykuł. Ludzie często bagatelizują znaczenie rozgrzewki bo myślą, że można pominąć ten etap bez konsekwencji. Dopiero jak dojdzie…
Takie siłownie w plenerze mogą się wydawać mniej efektywne niż zwykłe, ale znacznie przyjemniej na nich ćwiczyć. I faktycznie, odkąd…
ZOBACZ RÓWNIEŻ