Start Strzałka Blog Strzałka Trening dla osób niepełnosprawnych na siłowni zewnętrznej

Trening dla osób niepełnosprawnych na siłowni zewnętrznej

28 listopada 2023

Siłownie dla niepełnosprawnych to są miejsca dedykowane aktywizacji osób z niepełnosprawnościami. Trening na siłowni dla osób niepełnosprawnych oferuje nie tylko możliwość poprawy siły czy kondycji fizycznej, ale również integrację społeczną. Stanowi także doskonałe uzupełnienie rehabilitacji czy miejsce relaksacji.

Trening na siłowni zewnętrznej dla niepełnosprawnych to świetna inicjatywa, która pozwala utrzymać większą sprawność, wzmocnić mięśnie, zwiększyć siłę, poprawia samopoczucie, koncentrację i dobry nastrój, a także integrować się z lokalną społecznością. Powstające coraz liczniej siłownie zewnętrzne dla niepełnosprawnych zapobiegają społecznemu wykluczeniu osób niesprawnych ruchowo i są świetną, prostszą i ogólnodostępną alternatywą dla rozmaitych sekcji sportowych dedykowanych osobom niepełnosprawnym.

Co to są siłownie dla niepełnosprawnych?

Siłownie dla osób niepełnosprawnych to są miejsca stworzone specjalnie z myślą o aktywizacji osób z niepełnosprawnościami, poruszających się na wózkach inwalidzkich. . Specjalistyczne urządzenia siłowni dla niepełnosprawnych umożliwiają samodzielny trening osobom niepełnosprawnym, bez konieczności angażowania w to osób trzecich.

Urządzenia siłowni zewnętrznych znajdujące się na siłowniach dla niepełnosprawnych pozwalają wykonać lekki trening siłowy, a także ćwiczenia rehabilitacyjne oraz relaksacyjne, a co najważniejsze – są w pełni dostosowane do potrzeb i wymagań osób niepełnosprawnych, dlatego trening na siłowni dla niepełnosprawnych jest zdrowy i bezpieczny.

Siłownie dla niepełnosprawnych

Fit Park to sprawdzony producent siłowni zewnętrznych, który oferuje realizacje na najwyższym poziomie. Zapoznaj się bliżej z ofertą siłowni zewnętrznych Fit Park, która jest niezwykle szeroka: urządzenia siłowni zewnętrznych, strefy street workout, urządzenia siłowni z USB, dla niepełnosprawnych, dla dzieci i wiele więcej.

Zalety treningu na siłowni dla osób niepełnosprawnych

Zalety treningu na siłowni dla niepełnosprawnych to naprawdę długa lista. Oprócz oczywistej aktywizacji osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, osoby niepełnosprawne mogą także zadbać o swoją kondycję, integrować się z lokalną społecznością, a także odnajdywać pasję w uprawianiu sportu mimo ograniczeń.

Siłownie zewnętrzne dla niepełnosprawnych umożliwiają aktywizację osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Nierzadko osoby te nie mają motywacji do wyjścia z domu, a co dopiero do uprawiania aktywności fizycznej, co wynika ze społecznej stereotypizacji, depresji i ogólnej niechęci do wyjścia z domu czy ograniczeniu wynikającym z przekonania o braku samodzielności. Tymczasem, siłownie zewnętrzne dla niepełnosprawnych umożliwiają pełen trening całościowy, ćwiczenia rehabilitacyjne i relaksacyjne na świeżym powietrzu, dlatego rola miejsca służącego aktywizacji osób poruszających się na wózkach jest tu w stu procentach spełniona.

Siłownie zewnętrzne dla osób niepełnosprawnych stanowią doskonałe miejsce do spotkań i integracji społecznej. Wyposażone w specjalistyczny sprzęt, umieszczone najczęściej przy większych osiedlach, wokół zieleni, ogólnodostępne i darmowe, są miejscem, w którym można poznać wielu nowych ludzi, w tym przede wszystkim tych, którzy mają podobne doświadczenia, problemy i obawy. Pozwala to nie tylko na nawiązanie nowych znajomości, ale także wymianę tychże doświadczeń, zdobycie nowej motywacji czy po prostu edukujące spotkanie.

Trening na siłowni zewnętrznej dla niepełnosprawnych może być także świetnym uzupełnieniem rehabilitacji, a także zapobiegać pogarszaniu się z wiekiem sprawności ruchowej. Urządzenia przeznaczone dla osób niepełnosprawnych są w pełni bezpieczne, dostosowane do ograniczeń i możliwości osób poruszających się na wózkach, dlatego mogą służyć jako doskonałe narzędzie relaksacji i rehabilitacji. Sprzęty te bardzo korzystnie wpływają na zaburzenia równowagi, poprawiając jednocześnie równowagę i koordynację. Ponadto poprzez lokalizację na świeżym powietrzu wspomagają dotlenienie organizmu, które wpływa na efektywność treningu i opóźnia procesy starzenia. Ćwiczenia na siłowni dla osób niepełnosprawnych skupiają się głównie na rozciąganiu, wzmacnianiu mięśni i balansu całego ciała. Pozwala to na utrzymywanie prawidłowej postawy ciała, zapobieganie zanikowi mięśni, a także zwiększanie siły. Organizm się dotlenia, co bezpośrednio przekłada się na odporność i lepszą koncentrację oraz lepszy nastrój.

Jaki trening na siłowni dla osób niepełnosprawnych?

Trening na siłowni dla osób niepełnosprawnych wykonujemy z pomocą dedykowanych urządzeń, wśród których znajdziemy m. in. sztangę, wyciąg, surfer, drążek, siłacz, trenażer czy rowerek na ręce. W zależności od celu jaki chcemy uzyskać wykonujemy trening na siłowni dla niepełnosprawnych z wykorzystaniem poszczególnych lub wszystkich wymienionych sprzętów.

Sztanga – to urządzenie, którego zadaniem jest wzmocnienie mięśni klatki piersiowej, barków i ramion. Instalacja występuje najczęściej w konfiguracji ze słupem lub z pylonem. Trening na sztandze wykonujemy poprzez złapanie rękami za oba drążki, a następnie odepchnięcie jej od siebie i ponowny powrót do pozycji wyjściowej.

Wyciąg – urządzenie wzmacnia mięśnie barków, ramion, a także górnych partii pleców. Ten sprzęt jest szczególnie polecany dla osób z bólami pleców. Wyciąg posiada ruchome siedzisko, a trening odbywa się bardzo podobnie do tego na sztandze.

Surfer – jest urządzeniem, którego celem jest wzmocnienie mięśni barków, ramion i górnych partii pleców, co więcej wspomaga aktywność stawów biodrowych oraz kręgosłupa lędźwiowego. Regularne ćwiczenie na surferze poprawia wydolność organizmu. Trening polega na złapaniu obiema rękami za oba uchwyty, a następnie – używając mięśni rąk – wprowadzeniu urządzenia w ruch wahadłowy.

Drążek – to sprzęt, który wzmacnia mięśnie pleców, barków oraz kończyn górnych. Trening wykonuje się poprzez złapanie rękami za oba uchwyty drążka. Następnie podciągamy ciało do wysokości piersi i powoli opuszczamy z powrotem do pozycji wyjściowej.

Siłacz – to urządzenie siłowni dla niepełnosprawnych, które wzmacnia mięśnie barków, ramion i górnych partii pleców. Trenujemy poprzez użycie mięśni rąk – wystarczy wprowadzić urządzenie w ruch kręcąc kołem w prawo i w lewo.

Trenażer – jest sprzętem, który poprawia elastyczność kończyn górnych i stawu barkowego oraz wzmacnia mięśnie barków. Trening wykonujemy łapiąc za oba uchwyty, a następnie pociągając za nie zginając i prostując ręce na przemian w górę i w dół.

Rower na ręce oraz na nogi i ręce – te urządzenia wzmacniają mięśnie rąk, ramion i barków. Takie rowery aktywują ruch nadgarstków, łokci i/lub kolan, a  trening – jak sama nazwa wskazuje – wykonujemy imitując jazdę na rowerze.

Warto zaznaczyć, że urządzenia siłowni zewnętrznych dla niepełnosprawnych są w pełni bezpieczne, wykonane z zachowaniem odpowiednich norm i zasad potwierdzonych certyfikatem jakości, a przede wszystkim dostosowane do możliwości i ograniczeń osób ćwiczących. 

Niepełnosprawny

Jak sport wpływa na samopoczucie osoby niepełnosprawnej?

Osoby niepełnosprawne często posiadają słabości wynikające z samodzielnie narzuconych ograniczeń. Brak chęci do jakiejkolwiek aktywności, depresja, obniżony nastrój i ogólną niechęć, to zjawiska towarzyszące niezwykle często osobom poruszającym się na wózkach. Znalezienie siły i motywacji do wyjścia z domu, a co dopiero treningu, jest dla nich niezwykle trudne. Powstające coraz liczniej siłownie dla osób niepełnosprawnych zachęcają do dalszej pracy nad sobą i przede wszystkim udowadniają, że niepełnosprawność nie musi oznaczać rezygnacji z samorozwoju, walki o sprawność i większą samodzielność, pasji do sportu czy spotkań towarzyskich np. z sąsiadami. . Wszystko to skutkuje poprawą nie tylko kondycji i relacji z ludźmi, ale i samopoczucia, wzrost pewności siebie i wprowadzenie do codzienności więcej pozytywnych emocji.

Ponadto, sport dla osób niepełnosprawnych nierzadko staje się sposobem na rozładowanie napięcia emocjonalnego, pomaga się zrelaksować i wypocząć, stanowi ciekawe urozmaicenie trudnej codzienności.

Jakie sporty mogą uprawiać osoby niepełnosprawne?

Osoby niepełnosprawne mogą uprawiać właściwie wszystkie sporty, gdyż w obecnych czasach większość dyscyplin sportowych jest dostosowana do możliwości osób niesprawnych ruchowo. Mogą więc być to np.: siatkówka na siedząco, koszykówka na wózkach, strzelectwo, łucznictwo, pływanie czy właśnie gimnastyka na siłowniach zewnętrznych dla niepełnosprawnych.

Obecnie wiele klubów sportowych, domów kultury i ośrodków stawia na aktywizację osób z niepełnosprawnościami, dlatego stale powstaje coraz więcej sekcji sportowych i ogólnie miejsc dedykowanych osobom niepełnosprawnym uprawiającym sport. Siłownie zewnętrzne dla niepełnosprawnych są jednak miejscem idealnym na początek, ale i wtedy, kiedy nie mamy ulubionego sportu, nie wiemy co wybrać i gdzie znajduje się najbliższa sekcja sportowa dla osób niesprawnych ruchowo. Trening na siłowni zewnętrznej dla niepełnosprawnych jest niezobowiązujący, lekki, nie musi być wykonywany systematycznie, dodatkowo stanowi niemal w tym samym stopniu co miejsce ćwiczeń, miejsce spotkań towarzyskich.


Siłownie dla niepełnosprawnych to nie tylko miejsce dedykowane efektywnemu treningowi dla osób niesprawnych ruchowo, ale także doskonała inicjatywa społeczna, popularyzująca aktywność wśród osób poruszających się na wózkach i zapobiegająca ich społecznemu wykluczeniu. Warto dbać o swoją kondycję i samopoczucie także posiadając pewne ograniczenia. Budowanie we własnej głowie nowych ograniczeń z pewnością nie wpływa na nas korzystnie. Trening na siłowni zewnętrznej dla niepełnosprawnych to samo zdrowie, bezpieczeństwo i przyjemność!

Dodaj komentarz

Zostaw komentarz. Uwaga, komentarze przed publikacją są moderowane przez Administratora.

Leave the field below empty!

NAJNOWSZE KOMENTARZE
Wspaniałe jest uczucie rozgrzania organizmu ćwiczeniami na mrozie. Na początku faktycznie jest trochę zimno, ale po kilku minutach to rewelacja.…
Bardzo fajny artykuł. Ludzie często bagatelizują znaczenie rozgrzewki bo myślą, że można pominąć ten etap bez konsekwencji. Dopiero jak dojdzie…
Takie siłownie w plenerze mogą się wydawać mniej efektywne niż zwykłe, ale znacznie przyjemniej na nich ćwiczyć. I faktycznie, odkąd…
ZOBACZ RÓWNIEŻ