Start Strzałka Blog Strzałka Trening cardio na siłowni zewnętrznej – jak ćwiczyć?

Trening cardio na siłowni zewnętrznej – jak ćwiczyć?

28 listopada 2023

Trening cardio na siłowni zewnętrznej to jedna z najbardziej efektywnych form treningu wytrzymałościowego. Urządzenia siłowni zewnętrznych do cardio umożliwiają w pełni efektywny trening, który – wykonany na świeżym powietrzu – jest bardziej efektywny od ćwiczeń domowych.

Trening cardio jest jednym z najbardziej uniwersalnych rodzajów aktywności fizycznej – wszystko za sprawą wielu zalet, zarówno dla kondycji, jak i formy oraz naszego samopoczucia. Trening cardio na siłowni zewnętrznej to jedna z najbardziej efektywnych form tego rodzaju aktywności organizm lepiej się dotlenia i szybciej spala zbędną tkankę tłuszczową. Nazwa – trening cardio – nie jest przypadkowa, ponieważ głównym celem ćwiczeń cardio jest usprawnienie pracy płuc oraz serca. Regularne uprawianie treningu cardio niesie ze sobą dużo więcej korzyści dla zdrowia i nie tylko.

Co to jest trening cardio?

Trening cardio to jest rodzaj aktywności fizycznej, której głównym celem jest poprawa wydolności serca. Trening cardio, zwany także treningiem wytrzymałościowym, pomaga także schudnąć, doskonale działa na układ krążenia, dotlenia oraz usprawnia funkcjonowanie całego organizmu. Podsumowując – celem i konsekwencją treningu cardio jest pobudzenie serca do wzmożonej pracy, przez co może ono pompować więcej bogatej w tlen krwi.

Trening cardio został opracowany w ten sposób, aby spalanie tkanki tłuszczowej odbywało się przy jak największej ilości tlenu. Intensywne i niekontrolowane ćwiczenia fizyczne mogą skutkować włączeniem przez organizm procesu beztlenowego spalania tłuszczu. Właśnie dlatego zdecydowanie bardziej wskazany jest długotrwały i równomierny wysiłek, taki jak przy treningu cardio, który dostosowuje tempo transportowania tlenu i umożliwia wydajne spalanie tkanki tłuszczowej.

Jakie tempo przy treningu cardio?

Tętno podczas treningu cardio powinno oscylować w graniach 70 procent tętna maksymalnego. . Wszystko dlatego, że główną zasadą treningu cardio (tlenowego) jest utrzymywanie bicia serca na stałym poziomie, dostosowanym odpowiednio do płci oraz wieku. Aby obliczyć tę wartość należy wykorzystać formułę: Tętno-max = 220 – wiek. Precyzyjna kontrola bicia serca powinna być jednak realizowana przez specjalnie do tego celu przeznaczone urządzenia – pulsometry.

Cardio trening

Jeśli szukasz sprawdzonego producenta siłowni zewnętrznych, zapoznaj się lepiej z ofertą Fit Park. Projektujemy i montujemy wysokiej jakości siłownie zewnętrzne, siłownie dla niepełnosprawnych i z USB, strefy street workout oraz wiele więcej.

Trening cardio na siłowni plenerowej

Trening cardio na siłowni zewnętrznej jest jednym z najbardziej efektywnych. Wszystko dlatego, że trening cardio ogólnie dotlenia organizm, a przez wykonywanie ćwiczeń na świeżym powietrzu dotleniamy się lepiej i mocniej. Bezpośredni kontakt ze świeżym powietrzem i słońcem determinuje zwiększenie efektywności takiego treningu, także w kontekście spalania tkanki tłuszczowej.

Wykonując treningi cardio na siłowni plenerowej mamy także większy kontakt z przyrodą, pięknym otoczeniem i naturą. Takie okoliczności treningu wpływają korzystnie na nasze samopoczucie, pozwalają odpocząć głowie, a co więcej – nastrajają pozytywnie, pozwalają się nieco zrelaksować i motywują do częstszego przebywania na dworze.

Jakie są zalety treningu cardio?

Jeśli chodzi o zalety treningu cardio, lista jest naprawdę długa. Trening cardio wykonywany skrupulatnie, regularnie i z zaangażowaniem pozwala nie tylko na poprawę kondycji i sylwetki, ale również poprawę metabolizmu czy poprawę samopoczucia.

Trening cardio to przede wszystkim poprawa wydolności serca i wzmocnienie układu krążeniowego. Wzmożony wysiłek angażujący poszczególne partie mięśni, determinujący przyspieszony oddech sprawia, że układ krążenia musi przepompować więcej bogatej w krwi tlen – organizm jest więc dotleniony, a wszystkie tkanki odżywione.

Duża zaleta treningu cardio to także możliwość zrzucenia zbędnych kilogramów. Trening cardio to jeden z tych rodzajów treningu, który wymaga większego wysiłku, opiera się na wykonywaniu ćwiczeń, które determinują dużą ilość spalanych kalorii, a w konsekwencji utratę tkanki tłuszczowej.

Trening cardio determinuje także poprawę samopoczucia – wykonanie ćwiczeń, które angażują wszystkie partie mięśniowe i zmuszają do większego wysiłku fizycznego skutkuje produkcją dużej ilości endorfin. Hormony szczęścia – endorfiny – powstałe w wyniku wzmożonego wysiłku fizycznego to potężna dawka euforii i dobrego samopoczucia na cały dzień, a także świetny motywator do dalszych, systematycznych ćwiczeń.

Aktywność fizyczna jaką jest trening cardio jest przeznaczona dla osób w każdym wieku. Niezależnie od kondycji i umiejętności możemy wykonać trening cardio – wystarczy dostosować trudność ćwiczeń i czas ich trwania do naszych indywidualnych możliwości.

Regularne treningi cardio to także:

  • zwiększona wytrzymałość na intensywne ćwiczenia fizyczne,
  • zmniejszenie ryzyka wystąpienia zawału serca, nadciśnienia tętniczego, cukrzycy i miażdżycy,
  • redukcja cholesterolu,
  • poprawa życia seksualnego – powoduje wzrost libido (to prawda! Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego wykazali, że mężczyźni, którzy rozpoczęli trening cardio, zauważyli u siebie gwałtowny wzrost libido i dłuższy czas erekcji).

Co więcej, do zalet treningu cardio należy zaliczyć także możliwość przeprowadzenia ćwiczeń w każdych warunkach – nie tylko na siłowni, ale także w domu oraz na świeżym powietrzu. To właśnie wspomniany już trening cardio na siłowni zewnętrznej jest jednym z najbardziej efektywnych rodzajów treningu na zewnątrz.

Ile powinno się robić cardio?

Cardio powinno się robić minimum 30 minut. Bardzo ważnym jest, aby ćwiczenia cardio były wykonywane regularnie i prawidłowo. Podczas ćwiczeń nie powinno się robić przerw, sam trening cardio powinien być powtarzany co drugi dzień, a długość ćwiczeń nie powinna być krótsza niż 30 minut.

Wraz z poprawą kondycji, długość treningu powinna być sukcesywnie zwiększana. Osoby, które prowadzą siedzący tryb życia, a chciałyby zacząć przygodę z treningiem cardio, powinny zacząć od dwóch dni treningu w tygodniu. Trenując cardio na siłowni zewnętrznych, w pięknych okolicznościach przyrody, nawet nie zdążysz się porządnie zmęczyć 🙂

Trening cardio

Urządzenia siłowni zewnętrznych do cardio

Poszczególne urządzenia siłowni zewnętrznych do cardio, znajdujące się na siłowniach zewnętrznych, umożliwiają w pełni wydajny i efektywny trening na dworze. Znajdziemy wśród nich następujące urządzenia, które są bezpieczne, proste w obsłudze i umożliwiają efektywny trening cardio.

Narciarz do ćwiczeń cardio – wzmacnia siłę mięśni nóg, pleców, grzbietu, ramion, bioder i brzucha, a także pracę serca. Co więcej, urządzenie umożliwia poprawę koordynacji ruchowej, układu krążenia i oddechowego, a także pozwala na skuteczną redukcję tkanki tłuszczowej.

Wioślarz – urządzenie wzmacnia siłę mięśni pleców, ramion i barków, poprawia pracę układu krążeniowego i oddechowego, serca oraz naczyń krwionośnych. Co więcej, trening cardio na wioślarzu wysmukla sylwetkę.

Biegacz do ćwiczeń cardio – to urządzenie wzmacnia siłę mięśni brzucha, nóg, bioder, łydek, a także mięśni znajdujących się w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Również poprawia pracę układów krążeniowego i oddechowego. Redukuje także tkankę tłuszczową i poprawia jędrność ciała, zwiększa ruchomość stawów kolanowych, a także poprawia zmysł równowagi.

Orbitrek – jest urządzeniem wzmacniającym siłę mięśni nóg, tułowia i ramion, pozwalając jednocześnie na poprawę koordynacji ruchowej. Podobnie jak inne urządzenia siłowni zewnętrznych do cardio poprawia także pracę układu krążeniowego i oddechowego oraz umożliwia redukcję tkanki tłuszczowej.

Stepper – trening cardio na stepperze rozwija mięśnie nóg, skośne brzucha oraz bioder, poprawia koordynację ruchową oraz wytrzymałość układu sercowo-naczyniowego. Ćwiczenia na stepperze to kolejny sposób na redukcję tkanki tłuszczowej podczas treningu cardio.

Trening cardio należy wykonywać w długich, jednostajnych seriach i nie robić przerw w trakcie wykonywania pojedynczych ćwiczeń. Należy pamiętać, że ćwiczenia cardio można wykonywać wszędzie, jednak trening cardio na siłowni zewnętrznej to jeden z najbardziej efektywnych form treningu wytrzymałościowego. Warto przekonać się na własnej skórze!

Dodaj komentarz

Zostaw komentarz. Uwaga, komentarze przed publikacją są moderowane przez Administratora.

Leave the field below empty!

NAJNOWSZE KOMENTARZE
Wspaniałe jest uczucie rozgrzania organizmu ćwiczeniami na mrozie. Na początku faktycznie jest trochę zimno, ale po kilku minutach to rewelacja.…
Bardzo fajny artykuł. Ludzie często bagatelizują znaczenie rozgrzewki bo myślą, że można pominąć ten etap bez konsekwencji. Dopiero jak dojdzie…
Takie siłownie w plenerze mogą się wydawać mniej efektywne niż zwykłe, ale znacznie przyjemniej na nich ćwiczyć. I faktycznie, odkąd…
ZOBACZ RÓWNIEŻ