Start Strzałka Blog Strzałka Ćwiczenia na ból pleców – efektywny trening na siłowni plenerowej

Ćwiczenia na ból pleców – efektywny trening na siłowni plenerowej

28 listopada 2023

Ćwiczenia na ból pleców pomagają szybko i łatwo pozbyć się bólu pleców. Wykonując odpowiedni trening na siłowni zewnętrznej możemy pozbyć się bólu kręgosłupa oraz związanego z nim dyskomfortu w zdrowy i bezpieczny sposób.

Często ćwiczenia na ból pleców wydają się sposobem o niskiej skuteczności – wszak jeśli boli nas kręgosłup wszelka aktywność fizyczna zdaje się niewskazana. Tymczasem, odpowiednio dobrane ćwiczenia na ból kręgosłupa to doskonały, bardzo zdrowy i bezpieczny sposób na to jak rozruszać mięśnie, zapobiec powstawaniu tzw. przestojów, które mogą powodować jeszcze większy ból, a przede wszystkim pozbycie się uporczywych dolegliwości i dyskomfortu wynikających z bólu kręgosłupa. Podpowiadamy jakie ćwiczenia na siłowni na ból pleców są najlepsze.

Skąd się bierze ból pleców?

Ból pleców może być wywołany różnymi czynnikami, wśród których można wymienić brak ćwiczeń, nieprawidłową postawę, spięte mięśnie, choroby i schorzenia różnego rodzaju, siedzący tryb życia, uraz, przegrzanie mięśni po treningu czy intensywne rośnięcie. Niewywołany chorobą uporczywy ból pleców można zniwelować poprzez odpowiednie ćwiczenia na siłowni zewnętrznej.

Aby ćwiczenia na ból pleców na siłowni były skuteczne wiele zależy od pochodzenia i rodzaju bólu. Należy pamiętać, że każdą dolegliwość czy dyskomfort związany z bólem pleców należy odpowiednio zdiagnozować, a więc konieczna jest lekarska konsultacja. Tylko wówczas możemy wykluczyć poważne schorzenia i sprawdzić swoje zdrowie – poważne choroby kręgosłupa będą powodować dolegliwości, których nie uda nam się zniwelować ćwiczeniami.

Większość dolegliwości kręgosłupa pochodzi jednak z bardziej prozaicznych, przyziemnych i mało znaczących powodów, dzięki czemu pozbycie się bólu pleców jest możliwe dzięki odpowiednio dobranym ćwiczeniom. I tak, bóle pleców spowodowane takimi przyczynami jak zbyt szybkie rośnięcie, przegrzanie mięśni w trakcie treningu, brak ruchu i aktywności fizycznej, nieprawidłowa postawa czy siedzący tryb życia są całkiem częstym zjawiskiem, Odpowiednie ćwiczenia na siłowni na ból pleców umożliwiają niemal całkowite zniwelowanie wszystkich przykrych dolegliwości.

Nawet kilkunastominutowy trening na siłowni zewnętrznej na ból kręgosłupa pozwala osiągnąć lepszą ruchomość stawów i lepsze napięcie mięśniowe, co już – w zależności od przyczyny bólu – może znacznie go zniwelować. Wszystko po to, aby aktywując stawy wytworzyć tzw. maź stawową, czyli rodzaj oleju, który umożliwia przesuwanie się stawów między nimi, unikając tarcia. Ćwiczenia na ból pleców na siłowni zewnętrznej pomagają także wspierać strukturę kręgosłupa, działają jak swego rodzaju gorset, który owija go dookoła. W konsekwencji uzyskujemy równowagę i synergię między przednimi mięśniami (poprzecznymi, brzusznymi, piersiowymi) oraz tylnymi (grzbietowy, trapezowy, kręgosłupa i lędźwiowy), która jest niezbędna aby uniknąć napięcia mięśniowego w poszczególnych odcinkach, pojawiającego się najczęściej w wyniku przyjmowania nieprawidłowej postawy ciała.

Ćwiczenia na ból pleców

Fit Park to sprawdzony producent siłowni zewnętrznych, który oferuje realizacje na najwyższym poziomie. Zapoznaj się bliżej z ofertą siłowni zewnętrznych Fit Park, która jest niezwykle szeroka: urządzenia siłowni zewnętrznych, strefy street workout, urządzenia siłowni z USB, dla niepełnosprawnych, dla dzieci i wiele więcej.

Co na ból pleców?

Oprócz ćwiczeń i aktywności fizycznej, z bólem pleców można walczyć także za pomocą masaży, wizyt u fizjoterapeuty, leków przeciwbólowych czy terapii manualnej. Z tych wszystkich rozwiązań można korzystać zamiennie, jednak warto pamiętać, że  najskuteczniejszym są jednak właśnie ćwiczenia na siłowni zewnętrznej. 

Zarówno masaż, jak i wizyty u fizjoterapeuty czy leki przeciwbólowe mogą w dużym stopniu przyczynić się do zniwelowania bólu kręgosłupa, jednak warto pamiętać, że nigdy nie zastąpią aktywności fizycznej, ale mogą być jej uzupełnieniem. Nasze aktywne zaangażowanie w rehabilitację z pewnością przyniesie dobre efekty. Co więcej, wielu fizjoterapeutów przyznaje, że gdy pacjenci z bólem kręgosłupa korzystają jedynie z masaży i środków przeciwbólowych łatwo im niestety popaść w niewłaściwy schemat: „gdy bolą plecy – muszę iść do specjalisty/wziąć jakieś leki inaczej mi nie przejdzie”. Tymczasem ćwiczenia na siłowni zewnętrznej na ból pleców są bardzo skuteczne!

Jakie ćwiczenia na siłowni na ból pleców?

Najbardziej efektywne i skuteczne ćwiczenia na ból pleców na siłowni zewnętrznej możemy wykonać na urządzeniach takich jak twister, surfer, masażer bioder i pleców, wioślarz, drabinka, prostownik pleców czy ławeczka. Odpowiedni trening na tych urządzeniach sprawia, że ból pleców szybko znika.

Ćwiczenia ból pleców

Ćwiczenia na ból pleców na siłowni – jakie urządzenia?

Poszczególne urządzenia siłowni zewnętrznych umożliwiają łatwe i bezpieczne pozbycie się dolegliwości kręgosłupa. Poniżej zobaczysz jakie ćwiczenia na siłowni na ból pleców można wykonać na poszczególnych maszynach.

Twister i surfer – to urządzenia siłowni zewnętrznej, które są najlepsze w treningu ruchomości talii i dolnej części pleców, dlatego pomagają zniwelować wszelkie dolegliwości tych obszarów ciała. Uchwyty urządzenia trzyma się obiema rękami, a ruchy wykonujemy poprzez przechylanie miednicy w obie strony. Oba urządzenia doskonale nadają się do izolowania ruchu na odcinku kręgosłupa, który zazwyczaj np. przez nieprawidłową postawę lub przez siedzącą pracę przy komputerze wiele godzin, jest zastany.

Masażer pleców i bioder – to urządzenie, które umożliwia rozluźnienie spiętych mięśni pleców. Sprzęt posiada ruchowe rolki musujące – co zapewnia właściwą ruchomość, a co więcej – rozluźnia skurczone mięśnie poprzez masaż. Aby zintensyfikować pracę urządzenia należy wykonywać ruchy w trakcie wydechu, które polegają na wydmuchaniu całego powietrza przez usta, angażując i pobudzając głębokie mięśnie.

Wioślarz – urządzenie to jest niezbędne aby wzmocnić mięśnie, a co więcej, umożliwia także trening kończyn górnych i dolnych. Ruch musi odbywać się z podparciem prostego grzbietu – w ten sposób dbamy o koordynację ruchową.

Drabinka podciągnięcia na tym urządzeniu są bardzo skutecznym ćwiczeniem wzmacniającym mięśnie ramion i pleców. Ćwiczenia na drabince zwalczają złe napięcie, a także dają możliwość rozluźnienia i rozciągnięcia spiętych mięśni

Prostownik pleców zapewnia ruchliwość bioder. Obciążenie stanowi ciężar własnego ciała, więc stopień nachylenia jest zgodny z siłą odcinka lędźwiowego. Należy pamiętać aby utrzymywać proste plecy podczas wykonywania ćwiczenia.

Ławeczka – oferuje ćwiczenia pobudzające głębokie mięśnie brzuszne, które są m. in. odpowiedzialne także za kondycję naszych pleców. Przy odpowiedniej koordynacji tych obszarów ciała w trakcie ćwiczeń możemy skutecznie pozbyć się dolegliwości kręgosłupa. 

Jak widać, odpowiednio wykonany trening na siłowni zewnętrznej na ból pleców pomaga skutecznie zniwelować przykre dolegliwości. Umiejętne wykorzystanie urządzeń siłowni plenerowych do ćwiczeń dedykowanych poszczególnym obszarom pleców i ciała umożliwia nie tylko pozbycie się uporczywych dolegliwości, ale również zadbanie o kondycję kręgosłupa i poprawę ruchomości stawów, co skutkuje lepszą kondycją i mniejszą szansą nawrotu bólu pleców.

Dodaj komentarz

Zostaw komentarz. Uwaga, komentarze przed publikacją są moderowane przez Administratora.

Leave the field below empty!

NAJNOWSZE KOMENTARZE
Wspaniałe jest uczucie rozgrzania organizmu ćwiczeniami na mrozie. Na początku faktycznie jest trochę zimno, ale po kilku minutach to rewelacja.…
Bardzo fajny artykuł. Ludzie często bagatelizują znaczenie rozgrzewki bo myślą, że można pominąć ten etap bez konsekwencji. Dopiero jak dojdzie…
Takie siłownie w plenerze mogą się wydawać mniej efektywne niż zwykłe, ale znacznie przyjemniej na nich ćwiczyć. I faktycznie, odkąd…
ZOBACZ RÓWNIEŻ